Usílím dosáhneš svého cíle. Nepovoluj!

Ikebana

9. března 2010 v 20:06 | Liss |  Japonsko
Dneska jsem si pro vás připravila zase nějakou lahůdku z japonské kultury. Dnes je to Ikebana, netušíte co to je? To se v následující chvíli dozvíte, tedy pokud to budete číst.

Slovo Ikebana znamená v přesném překladu 'oživlé květin'. Tedy podle tohoto už přece každý musí poznat, že jde o umění aranžování květin. Tuto činist známe i pod názvem Kadó, což znamená cesta květin.
Hmm, co si tak vzpomínám, tak o této činosti bylo něco málo řečeno v narutovi, tedy když Sakura vzpomínala na dětství s Inou. Inu, pojďme dále. Tohle bylo jen pro připomenutí pro ty, co Naruta rádi sledují.
Samozřejmě, že se japonská Ikebana liší od západního aranžování květin, neboli od našeho. Na západě se lidé zaměřují spíše na pestrost květů a na jejich barevnost, tak vznikají někdy nevysvětlitelné divy.

Jak jistě víme, v Japonsku se říká, že když chcete něco udělat, musíte si na to najít čas a vložit do toho svou energii (tedy nevím jestli se to v Japonsku říká, ale mám takový pocit, že ano). Z tohoto důvodu Japonská Ikebana je spíše enné umění, než pouhé aranžování květin.
Ikebana se snaží vytvořit harmonii, neboli také určitý ritmus a barvy. Všechno musí být dokonale sladěné. Stonky, květy, váza. všechno má svou váhu a vše co je vytvářeno má naprosto stejnou váhu jako to ostatní.
Abych to shrnula, tak Ikebana je založena na třech hlavních bodech, které simbolizují nebe, zemi a lidstvo.

Samozřejmě, že tohle je pouze všeobecné, ale otázkou stále je jak se Ikebana dělí, protože ona se opravdu dělí na nějaké ty poddruhy.
A samozřejmě je otázkoujestli byjste sii vy chtěli vyzkoušet vyrobit nějakou tu Ikebanu. Určitě by vás to stálo nějaký čas, ale pokud chcete uspět, tak si čas musíte najít vždy, když ho potřebujete. Sice to vypadá složitě, ale zkuste se na určité situace dívat jinak a pochopíte, ale o tom více někdy jindy, v nějakém jiném článku.Dělení Ikebany:
Ukibana(také moribana)- Květiny aranžované v mí s vodou, kdy nejméně polovina hladiny zůstává holá. Nejlepší je tuto Ikebanu umístit někam, kde se na ni budete dívat ze shora.
Shikibana- To jsou květiny, které prakticky leží na "tácku" a mají buďto kraťoulinký stonek nebo žádný. Já osobně také doporučuji na pohled ze shora.
Morimono- Tohle je moje oblíbené, jelikož to je aranžování, na většinou plochém podkladu a květiny jsou zde aranžovány společně s ovocem. Jídlo na dosah ruky a k tomu se to bude pěkně jíst, když se zdobení povede, nemyslíte?
Kakebana- To jsou vlastně květiny aranžované do závěsných nádob. Pokud máte balkon, nebo přístřešek na zahradě, tak vyzdobte Ikebanou právě toto místo. Když jsi tam pak půjdete sednout budete mít dobrý pocit z dobře vykonané práce, což příjemě hřeje u srdce.
Oshibana- Tak to jsou všem známé sušené květiny. Znáte to ne? Když v zime květiny neroustou a vy si přeci chcete užívat a mít pocit, že je nádherné jaro. Sice se pak nacháíte doma u topení, ale je hezké se na chvíli odpoutat od myšlení na zimu, že?
Keishiki- Tak to je prosím Ikebana z lučních květů, takže hajdy ven na nejblíšší louku, nebo na palouček do lesa, pokud takovou příležitost nemáte tak nevěšte hlavu, jsou tu přece i jiné Ikebany.
Mini-Ikebana- Tak tato Ikebana mne velice překvapila, jelikož je to Ikebana s použitím jednoho jediného květu. Pozoruhodné, že ano?

Doposud, jsem využívala stránek, z kterých jsem si přečetla to podstatné, ale nekopírovala jsem, jelikož já si to přečtu a pak to napíšu podle sebe a také přidám myšlenky, ale nyní jsem vše zavřela, protože návody na výrobu Ikebany byli děsné. To je to nejhorší co může nastat, úplně přesný návod na něco co máte vytvořit vy sami za sebe, takže to tady jenom jednoduše shrnu, napíši co je důležité a v jakých byjste se měli nacházet podmínkách, když budete tvořit.

Materiál:
Materiál záleží čistě na vás, nezapomínejte na pravidlo vyváženosti, takže to moc nepřehánějte, ale dřív než si začnete shánět materiál určete si místo, kde by měla ikebana být, jestli by to místo měla oživit, jestli by tam měla působit někomu radost. Teprve potom až si toto všechno ujasníte můžete jít shánět materiál, znovu upozorňuji na vyváženost.
Čas:
Jestli chcete vytvoři hezkou Ikebanu musíte mít čas. Prostě si udělejte čas. Je pravda, že je to někdy opravdu těžké, ale při výrobě Ikebany byjste měli relaxovat. Nádherně se uvolníte, takže místo sezení za počítačem a hraní her si běžte vyrobit Ikebanu abyjste udělali něco pro svou vnitřní rovnováhu.
Výroba:
Samozřejmě. Dostáváme se k samotné výrobě Ikebany. Předtím, než začnete, navoďte si příjemnou atmosféru. Zapněte klidnou muziku(v mém případě je to japonský folk music) a chvilku jentak dýchejte.
Po chvilince se sklidní i váš organismus. Tahle přípravná část je opravdu velie příjemná, ale i samotná výroba je sama o sobě nádherná. Hlavně se nenaštvěte hned jakmile dáte první věc na nějaké místo. Klidně nechte své ruce ať pokládají květiny a vybrané předměty sami. Nelekejte se, je to pouze vaše vnitřní já a tímto způsobem můžete poznat také sami sebe, ne pouze krásný pocit při výrobě Ikebany.

Nakonec nezapomeňte Ikebanu umístit na místo, které se předem vybrali a nyní se už můžete kochat pohledem na vaše dílko. A nezapomeňte, že já vás chválím aniž bych dílko vyděla, protože jste úspěšně dokončily svou Ikebanu a uvolněnost, kterou pocítíte je povznášející, jelikož jste do toho dali sou energii a svůj čas a to je první krok, a je to ten správný krok.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama