Usílím dosáhneš svého cíle. Nepovoluj!

Ekologie-Ochrana životního prostředí

7. března 2010 v 13:22 | Liss |  Články do větru

Zdravím všechny zbloudilé na můj blog. Dneska jsem si pro vás připravila článek na téma Ochrana životního prostředí. Ono je to vlastně téma týdne ekologie, do které tohle zapadá a já jsem si vybrala tuhle část jelikož si myslím, že je v dnešní obě opravdu velice podstatná.

Lesy, louky,...:
Nejhorší věc kterou znám je, že si výjdu do nedalekého lesa od naší malé vesničky. Jdu a už po cestě kolem silnice vídám odpadky a věco odhozené jentak. Možná by mělo lidi zajímat, že některé věci se rozkládají opravdu dlouho. Třeba taková plechovka nebo sklo, ale to by nebylo to nejhorší.
Dojdu k lesu a u něho stojí cedulka s nápisem: 'Je to naše příroda ne Vaše skládka!'. Je to skvělej nápad, ale vejdu do lesa a první co uvidím jsou odpadky. Opravdu nechápu jaká, s odpuštěním, hovada, tohle udělají i přesto, že tam stojí cedulka.
Podle mě je většina lidí bezohledná k přírodě. Prostě jdou a odpadky někam pohodí. I ve městě se odpadky válí po zemi a to je tam plno košů. Je to ten největší hnus pod sluncem. Možná by si měli lidé začít uvědomovat, že jsou zde díky matce zemi.

Znečištěné ovzduší:

Jedním z dnešních největších problémů, je znečištěné ovzduší. Vím, že lidé potřebují cestovat, ale proč je na světě tolik aut? Dřív projelo městem jedno dvě auta, ale nemyslíte, že tohle už je trochu moc? jaktože lidem dřív stačila hromadná doprava a dneska každej musí mít prostě svoje vlastní auto? I to je důsledkem mizení fosilních paliv. Proboha, proč to musí takhle vypadat. Copak si to lidé neuvědomují? Neupozorňují nás média? Proč se o tomhle nebaví lidé častěji? Společně bychom řešení našli, ale musí se do toho vložit čas a energie. Jenomže to se právě lidem nechce.

Kácení děštných pralesů:
Tohle je také jedna z návazností na předchozí odstaveček.
Proč lidé kácí deštné prales? Aby bylo více plantáží. Proč více plantáží, když nám stačí to co je? Toť otázka.
Nechápu, jak si lidé můžou pod sebou a pod ostatními podřezávat větev. Deštné pralesy jsou jedny z nejduležitějších na světě. Je zde největší spotřeba oxidu uhličitého, neboli fotosyntéza v největším měřítku na světě.
Jasně, možná by byl dobrý protiargument, že v Africe trpí hladem (nebo i jinde, afrika je náhodně vybrána). Jistě, pravda trpí hladem. Ano, samozřejmě, ale proč se mi tak přecpáváme? Máme jídla nad halvu a nedojezené zbytky vyhazujeme. Vyhazujeme peníze oknem, tak proč jim něco neposlat?(Budu se zabívat v dalším podčlánečku.)
Nyní zpět k deštným pralesům. V deštných pralesech žijí vysoce ohrožené druuhy zvířat. Tím, že člověk deštné pralesy kácí narušuje stabilitu,která tam přetrvávala. Narušuje normální prostředí zvířat. A co je pak následkem? To že určité druhy vymýrají. A to že každý den vymře nějaký živočišný, či rostlinný druh, je pravda. A je to chybou člověka.

Afrika:
V předchozím podčlánku jsem slíbila, že se zde zmíním i o Africe. Tedy provedu Vás témetem, které jsem již takříkajíc nakousla.
Pravda v Africe trpí hladem, ale co naše podmínky? My trpíme zbytečnou nadváhou.(K týrání zvířat se hodlám dostat později.) Proč jim proboha něco nepošleme ať je to třeba jen finační částka. Oni umí obdělávat půdu, oni umí pěstovat. jezdí tam lidé aby je to naučily. Za finační částku by pak měli možnost koupit sazenice. Kdyby dal každý padesát korun, i kdyby to byla už jenom Amerika, pomohlo by jim to. A já věřím, že by se jim podařilo vyhrabat se z toho kde teď sou a mít se dobře. Jenom kdyby byli lidé, co by poskytli finanční částku.

Týrání zvířat:
Tomuhle tématu jsem se chtěla původně vyhnout, ale patří sem, tak jej jsem uvedu. Už jsem to slíbila. Sice se mi zvedá žaludek jen jakmile pomyslím na to, co jsem viděla, ale je pro mě důležité zmínit se o tom.
Možná si říkáte jak to vlastně souvisí s ochranou životního prostředí. Ono to souvisí navzájem a velice úzce. Víme, že je zde jisté společenství. Příroda jsou i zvířata i my, tedy lajcky řečeno. V jednom podčlánečku zde jsem se zmínila o vymírání druhů, tohle k tomu taky patří.
Někteří lidé zabíjejí zvířata, kupříkladu pro kůži. Ale jsou i takoví, s odpuštěním, hovada, která ta ubohá zvířata stahují z kůže zaživa. Je to velice nehumální a jen si vzpomenu na video, na které vám dám odkaz, naskočí mi husí kůže a začnu se třást. Tedy tohle video je opravdu jenom pro silné žaludky, kdyžtak si k sobě vemte nějaký kýbl, jelikož i já, a to mám dost silnej žaludek, sem se mále pozvracela. Odkaz: http://pohanka.blog.sme.sk/c/116842/Tyranie-zvierat.html
Další je třeba užezávání ploutví žralokům, zaživa, a pak znovu vhození do vody. Žralok pak umře hladem, jelikož bez ploutví se nedokáže pohybovat.
nebo třeba verlyby. Všichni známe verlyby. Nádherná hezká velká stvoření. V dnešní době je loví převážně Čína. Tvrdí, že je to pouze pro vědecké účely, ale jakto, že pak v restauracích nabízejí verlibí pochoutky??
Je mnoho dalších takových příkladů, jak lidé dokážou být k přírodě nevděční a vylévají si takto třeba pouze zlost, ale asi by se jim nelíbilo, kdyby s němi takto někdo zacházel, že ne?

Možné opatření:
- vyšší tresty za nelegální skládky a pokuty za chycení při odhazování odpadků na volné prostranství místo do koše (vím, že se to nedá hlídat úplně, ale máme také otisky prstů, policie by mohla zařídit další oddělení, je to jen nárh)
- třídit odpad, sice se už třídí, ale nedělají to všichni, jaká škoda, je to dobrá věc
- více komunikace mezi ekology, parlamentem a lidmi, veřejné debaty na téma ovzduší, možná by to poté dospělo správným směrem, ale tohle je čistě na lidech, jestli na takovou nějakou veřejnou debatu půjdou a jestli se do ní zapojí
- každoroční vysazování velkého množství stromů, upozornˇuji, že každoročně, pokud se takto budou vysazovat je možné, že se přestane s masivním kácením deštných pralesů, ale nějaký čas by to trvalo.
- vyšší tresty za brutální týrání zvířat, tresty i za kopání do psa či jiného zvířete
- navázání kontaktů s čínou a společně s ní konzultovat nastalou situaci


Upozorňuji, že tohle je jen náhodný pořádník toho co mě napadlo, a určitě to není zela vše. Podala jsem návrh i na možná opatření, samozřejmě je tu možnost více opatření, ale já jsem z toho vybrala jen několik. Povětšinou jsou zde mé názory, ale koho by zajímal názor třináctileté dívky, která se jen snaží upozornit na problémy, že ano?
tak snad někdy příště a více. Liss
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama